wtorek, 8 kwietnia 2014

Znów przegrana 1:2 z Baskami. Europa się oddala

Athletic Bilbao po raz drugi w tym sezonie pokonał Levante 2:1, umacniając się tym samym na czwartym miejscu w ligowej tabeli. Z kolei dla Żab ten wynik oznacza, że europejskie puchary oddaliły się na niebezpieczną ilość punktów.

Levante rozpoczęło ten mecz umotywowane korzystnymi wynikami rywali, z którymi Żaby stoczą walkę o awans do Ligi Europy. Na samym początku spotkania świetną okazję na zdobycie gola głową miał Jordi Xumetra, ale jego próba minęła bramkę Iraizoza.

W 11' minucie to jednak Baskowie powinni objąć prowadzenie. Iker Muniain wszedł w pole karne, a w nim został sfaulowany przez Junfrana. Pan Estrada Fernández nie miał wątpliwości i podyktował jedenastkę, którą jednak fatalnie zmarnował Mikel San José.

Po czterech minutach goście mogli się już jednak cieszyć. Dośrodkowanie Markela Susaety z prawej strony udanie wykorzystał Aritz Aduriz i tak oto drużyna Ernesto Valverde objęła porwadzenie.

Przez dalszą część pierwszej części spotkania dominowali Baskowie. Zespół Joaquína Caparrósa bali się poważniej zaatakować gości.

Przewaga zespołu z północy została udokumentowana na minutę przed regulaminowym końcem pierwszej połowy. Ander Herrera dośrodkował tym razem z lewej części boiska. Aduriza nie pokrył prawidłowo Juanfran. Ten błąd 33-letni napastnik z łatwością wykorzystał i podwyższył wynik na 2:0.

W pierwszym kwadransie drugiej połowy niewiele się działo. W 66' minucie David Barral zagrał heroiczną piłkę w pole karne. Ta niefortunnie odbiła się od nogi pechowca tego meczu, Mikela San José, i wpadła do siatki. Tak oto Żaby wróciły do gry.

Prze kolejne blisko pół godziny gospodarze próbowali wyrównać, ale ostatecznie im się to nie udało. W samej końcówce za łapanie Iraizoza żółtą kartkę ujrzał David Barral. Już po meczu za dyskusję otrzymał drugie indywidualne upomnienie, które zaowocowała czerwonym kartonikiem, który eliminuje napastnika ekipy z Walencji z kolejnego spotkania.

Levante po raz drugi w tym sezonie uległo baskijskiej drużynie 1:2 i tym samym europejskie puchary poważnie oddaliły się od Estadi Ciudad de Valencia. Strata do siódmego Villarrealu wynosi obecnie dziewięć punktów. Zespół Ernesto Valverde jest czwarty i ma poważne szanse na awans do eliminacji Ligi Mistrzów.

Levante UD - Athletic Bilbao 1:2 (0:2)
7.04.2014, Estadio Ciudad de Valencia, Walencja, 22:00

Gole: 66' San José (samobójczy) - 15' 45' Aduriz

Levante: Keylor Navas - Loukas Vyntra (46' Pedro López), Héctor Rodas, Juanfran, Issam El Adoua - Simão Mate, Pape Diop (46' Sérgio Pinto) - Jordi Xumetra (86' Babá), Víctor Casadesús, Rubén García - David Barral

Athletic: Gorka Iraizoz - Mikel Balenziaga, Mikel San José, Xabi Etxeita, Óscar de Marcos - Mikel Rico (30' Erik Morán), Ander Iturraspe - Iker Muniain, Ander Herrera (78' Beñat Etxebarria), Markel Susaeta (86' Gaizka Toquero) - Aritz Aduriz

Kartki: Rubén Gracía, Barral, Casadesús (wszyscy żółte), Barral (czerwona za drugą żółtą) - Morán (żółta)

Sędzia: Javier Estrada Fernández

źr.: własne; foto: marca.com